Jak si udržet nohy v suchu a bez puchýřů na treku?

 In Rady a tipy

Při přípravách na naše outdoorové dobrodružství často přehlížíme zdánlivě malý, nepodstatný kousek vybavení – ponožky. Péče o nohy je přitom jednou z nejdůležitějších záležitostí, kterou bychom se měli zabývat. Prochladlé nohy, otlaky a mokro, to vše může vést ke vzniku plísní, puchýřů, omrzlin či oslabení imunitního systému. Na dlouhých trecích to je zásadní problém, na jednodenních výletech vám pravděpodobně nehrozí víc, než chvilkové nepohodlí, proč se ale trápit, když to, většinou, jde i jinak?

Podzim hraje všemi barvami, a tak vyrážíte na víkendový přechod. Vybavení už máte odzkoušené a boty prošlápnuté, vše perfektně sedí. První den si užíváte kouzelnou atmosféru. V noci ale přijde sprška a následující den vás čeká túra v mokré trávě, bahnu a přeskakování kaluží. Pokud nemáte nepromokavou obuv, za chvíli čvachtáte. Po pár hodinách chůze s promáčenýma nohama je vám zima, a kvůli shrnuté ponožce, neustálému tlaku a tření o nohu se vám udělá ukázkový puchýř, který si ještě k tomu strhnete. Posledních pár kilometrů kulháte si už jen přejet být konečně doma.

Jen špatně nasazená ponožka může vést ke vzniku puchýře. Je důležité, aby vám i ponožky skvěle padly. Pokud si budete udržovat nohy, pokud možno čisté, v teple a suchu, ve většině případech předejdete problémům. Na mokré noze se zvyšuje tření, a taky šance vzniku puchýřů, apod.

Pokud jste už těžkou nepromokavou obuv posadili trvale na hřebík a užíváte si pohodlí a obratnost lehké prodyšné boty, rozhodně by ve vaší výbavě neměly chybět nepromokavé ponožky, ochrání totiž vaše nohy proti chladu, mokru a dešti.

V létě, když vám jde především o tom, aby noha ‘’dýchala’’, můžete nepromokavé ponožky nosit v batohu jako pojistku a v případě deště, podmáčeného terénu nebo silné ranní rosy je kdykoliv použít.

Při podzimních a zimních výletech je už můžete spolehlivě nosit trvale, kromě toho, že vás ochrání proti vnějším vlivům, taky udrží nohy dostatečně v teple.

Pokud patříte do skupiny, která stále preferuje nepromokavou obuv, ponožky vám poslouží jako skvělá záloha. Žádná obuv totiž není ‘’neprůstřelná’’ a zkuste si usušit bytelné pohorky ve vlhkém a chladném prostředí, bude to trvat několik dní.

Další velmi podstatnou výhodou nepromokavých ponožek je jejich multifunkčnost, protože se hodí nejen na treky, ale i na kolo, práci, rybaření nebo třeba do městské břečky.

Jak je možné, že nepromoknou?

Stejně jako u všech nepromokavých oděvů je i v ponožkách DexShell membrána, která zajišťuje 100% voděodolnost. Jedná se o hydrofilní membránu značky Porelle®, která kromě nepromokavosti, dlouhé životnosti, pružnosti, nabízí také dobrou prodyšnost.

Pro pohodlí a ochranu membrány, je z obou stran membrány ještě další vrstva. Vnější vrstvu tvoří syntetické materiály, které rychle schnou a dobře odvádějí vlhkost z membrány na svůj povrch.

Vnitřek ponožek je nejčastěji tvořen merino vlnou nebo materiálem Coolmax (fresh FX). Oba materiály mají antibakteriální vlastnosti, jsou vysoce pohodlné a schopné přizpůsobovat se teplotním změnám. Taky napomáhají udržení nohou v suchu, protože veškerou vlhkost v první řadě absorbují. Ponožky DexShell mají přilnavý střih, neshrnují se v botě a zbytečně tak netřou o nohu.

Značka DexShell za 15 let své existence vyvinula přibližně 20 druhů nepromokavých ponožek, ktere se liší v tloušťce, materiálu vnitřní vrstvy a délce ponožky, což určuje sezónu a aktivitu vhodnou pro použití. Ve svém oboru se DexShell řadí na vrcholním příčky, o čemž hovoří řada testů.

Recent Posts

Leave a Comment

0