DexShell aktuálně nabízí více než 10 druhů nepromokavých ponožek. I když se na první pohled některé modely liší pouze barvou, skutečnost je jiná. Jak tedy vybrat ty správné? Abychom vám to usnadnili, sepsali jsme pro vás krátký manuál. Pokud hledáte rychlou cestu nejlepšího výběru, rovnou můžete přeskočit na sumarizační tabulku na konci stránky.

V čem jsou všechny ponožky stejné?

V konstrukci – všechny ponožky mají 3 vrstvy. Nepromokavá membrána je vložena (nalaminována) mezi vnější vrstvu a vnitřní vrstvu, které ji chrání. Jedná se o značkovou hydrofilní membránu Porelle® s vodním sloupcem přes 10 000 mm a prodyšností přes 15 000 g/m2/24 h. Vnější vrstvu tvoří především kombinace syntetických vláken (nejčastěji polyester, polyamid), které mají dobrou odolnost proti oděru a rychle schnou.

V čem se liší?

Rozdíly, které tady skutečné hrají roli, jsou především délka ponožek, konstrukční detaily, tloušťka a materiál vnitřní vrstvy.

Délka

U nepromokavých ponožek se můžeme setkat s pěti délkami. Ty nejkratší mají přibližně stejnou délkou jako běžné ponožky, na které jsme zvyklí. U nižších ponožek by za určitých podmínek mohlo dojít k natečení vody shora a samotné nepromokavé ponožky by téměř postrádaly význam, proto i ty nejkratší jsou relativně vysoké.

I když máme preference každý jiné, většinou budete volit ponožky tak, aby o několik centimetrů přesahovaly přes vaše boty.

  1. Vysoko nad kotník
  2. Pod lýtkový sval
  3. Do půli lýtek
  4. Podkolenky

Pokud máte nadprůměrně svalnaté lýtko a vyloženě nepotřebujete vysoké ponožky, volte raději kratší modely (1, 2 či 3). Tady totiž hrozí, že vás ponožky budou na lýtku škrtit nebo ještě hůře, vůbec je přes lýtko nepřetáhnete. Přestože je membrána pružná, má své limity.

Materiál a tloušťka vnitřní vrstvy

Tloušťku ponožek byste měli volit nejen z pohledu sezóny, ale také aktivity. Je velký rozdíl, zda si ponožky pořizujete na fyzicky náročnou aktivitu (turistika, běh) nebo něco statického (fotografování, lov).

Pro hodnocení toho, jak jsou ponožky teplé, vytvořil DexShell stupnici Thermal Guideline (tepelné měřítko). Každý model je označen číslem od jedné do pěti (5/5 – nejteplejší). Nezapomínejte, že i ty nejtenčí ponožky (1/5) jsou tlustší a teplejší než běžné ponožky. Přecejen mají 3 vrstvy.

Nejtenčí nepromokavé ponožky (1/5) budou mít pochopitelně menší životnost než ty tlustší. Membrána je tady chráněna tenčím materiálem, který se časem a opakovaným používáním může opotřebovat. Proto nejtenčí ponožky nebudou úplně ideální na běh, kde dochází k poměrně velkému tření a odírání. Dobře poslouží třeba na kolo do treter, které má většina jezdců spíše těsnější a tlustší model by do nich nevešel, nebo na jako krizové řešení promoklé obuvi na trecích v teplejších podmínkách.

Pokud bychom to měli z naší zkušenost vsadit do reálného světa, tak bychom tepelnému měřítku nepromokavých ponožek přiřadili tento rozsah teplot.

1/5 – od 15 °C do 6 °C
2/5 – od 12 °C do 3 °C
3/5 – od 8 °C do -2 °C
4/5 – od 4 °C do -6 °C
5/5 – od 0 °C do -10 °C

Tento rozsah ale berte se značným nadhledem, neboť kromě fyzické aktivity a teploty záleží na dalších mnoha faktorech – jakou máte obuv, vítr, odlišné vnímání chladu apod.

Vnitřní vrstva ponožek je nejčastěji tvořena z těchto materiálů:

Coolmax® FX – syntetické vlákno (polyester), které vyniká malou nasákavostí, rychlým odvodem potu a schnutím. Udržuje optimální teplotu nohy při různých klimatických a zátěžových podmínkách. Do vláken jsou přidány ionty stříbra, které potlačují tvorbu zápachu.

Merino vlna – vyniká hřejivostí, přirozenou antibakteriální funkcí, prodyšností a schopností odvádět pot. Je tvořena prodyšnými, komplexními proteinovými vlákny, které se snadno přizpůsobí velkým teplotním rozdílům – v létě chladí a v zimě hřeje, navíc díky keratinovému základu neabsorbuje tělesné pachy. Merino vlna je jemná a šetrná pro lidskou pokožku.

Drirelease® vlna – je kombinací merino vlny a syntetických vláken. Od obou si odnáší ty nejlepší vlastnosti. Poskytuje dobrou hřejivost a je příjemná na dotek, zároveň skvěle odvádí pot, je odolná a rychleschnoucí.

Bambusová vlákna – materiál známý pro svou skvělou jemnost, antistatické vlastnosti a šetrnost k lidské pokožce. Díky konstrukci dutých vláken se dobře přizpůsobuje rozdílným teplotám. Je 100% biologicky rozložitelný.

Akrylová příze – umělé vlákno, které se hodně podobá vlně. Je stejně měkké a příjemné na kůži. Naopak ale lépe schne.

Konstrukční detaily

Trochu odbočíme také k rukavicím a čepicím. Vybrané modely mají své unikátní detaily, které je dělají pro určité aktivity vhodnější.

Laminace technologii DEXFUZE™ – inovativní způsob propojení voděodolné membrány s vnitřní a vnější vrstvou rukavic či čepic pomocí mikro-dotting laminace, což zajišťuje vynikající přilnavost, zručnost a pohodlí. Tuto technologii nalezneme u rukavic StretchFit a Dry Lite a čepic Watch Hat.

Těsnící manžeta DEXLOK™ – v horní části ponožky je těsnící manžeta, která obepíná nohu a zabraňuje netečení vody do ponožky shora. Tento detail nalezneme u modelu Wading Pro.

Vysokomolekulární polyetylén – vyniká mimořádně vysokou pevností v tahu, vyšší odolností vůči oděru, chemikáliím a odolnosti proti horku. Budeme jej znát spíše pod obchodním názvem Dyneema®. Je použito na vnější vrstvu u modelů určených pro práce a aktivity, kde oceníte vyšší mechanickou odolnost proti oděru či prořezání. Dříve byl používán u rukavic TechShield.

360° reflexní pruh – vychytávka, která vám zajistí dobrou viditelnost na cestách, což ocení především cyklisté, ale také běžci. Najdeme u modelu Pro Visibility.

Maskovací vzor Realtree Max-5 Camo – u modelů určených pro lov a taktické aktivity nalezneme moderní maskovací vzory Realtree. Použito u ponožek StormBLOK, dříve také u rukavic StretchFit a čepice Watch Hat.

Výběr velikosti

I když jsou nepromokavé ponožky poměrně pružné, s těmi běžnými je nemůžeme srovnávat. DexShell nabízí ponožky ve 4 velikostech od S po XL. Abyste na první dobrou trefili tu ideální velikost, vyplatí se výběru věnovat určitou pozornost, především pokud nakupujete on-line.

VelikostEUUKUSCM
S36 – 383 – 54 – 622 – 24
M39 – 426 – 86,5 – 924 – 26
L43 – 469 – 119,5 – 1226 – 28
XL47 – 4912 – 1412,5 – 14,528 – 30

Zatím se nám nejvíce osvědčilo řídit se délkou chodidla v centimetrech. Pokud ji dobře změříte, v drtivé většině případů vám ponožka sedne skvěle. Pokud jste na rozmezí dvou velikostí, doporučujeme zvolit větší.

Celkové srovnání

ModelTeplotní
měření
DélkaVnitřní materiálIdeální proDetail
Ultra Thin Crew1/5pod lýtkový sval (2)60% bambusové vlákna, 40% polyamidcyklistika, lehká turistika…
Pro Visibility1/5vysoko nad kotník (1)76% Coolmax® FX, 24% polyamidcyklistika, běh, městské aktivity…360° reflexní pruh
Thermlite2/5pod lýtkový sval (2)38% merino vlna, 38% akryl, 24% polyamidcyklistika (horská, silniční), turistika, práce…
Running Lite2/5vysoko nad kotník (1)46% polyamid, 43% polyester, 9% lyocell, 3% elastanběh, cyklistika, turistika…
Running Lite 2.02/5vysoko nad kotník (1)60% Coolmax®, 40% polyamidběh, cyklistika, turistika…
StormBlok3/5pod lýtkový sval (2)75% polyester, 22% polyamid, 3% elastanturistika, lov…Maskovací vzor Realtree Max-5 Camo
Compression Mudder3/5podkolenky (4)50% polyester, 38% polyamid, 8% lyocell, 4% elastanběh, překážkový běh, turistika
Extreme Sport3/5podkolenky (4)70% bambusové vlákna, 30% polyamidmotorka, práce, cyklistika, lov
Trekking4/5do půli lýtek (3)38% merino vlna, 38% akryl, 24% polyamidturistika, práce, lov…
Wading PRO4/5podkolenky (4)40% merino vlna, 40% akryl, 18% polyamid, 2% elastanbrodění, vodní sportytěsnící manžeta
Terrain Walking 2.05/5pod lýtkový sval (2)38% merino vlna, 38% akryl, 24% polyamidturistika, práce, lov, rybaření
Hytherm Pro5/5do půli lýtek (3)40% merino vlna, 40% akryl, 17% polyamid, 3% elastanturistika, práce, aktivity v mrazu…

V nabídce máme ještě speciální cyklistické návleky na tretry a boty, které se liší materiálem a způsobem uchycení a upevnění.